close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWALNE

 • 4 czerwca 2014

  Uroczystości z okazji 25 rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku w Ambasadzie RP w Pradze nie miałyby pełnego wydźwięku, gdyby odbyły się bez udziału czeskich przyjaciół, którzy wspólnie z polską opozycją walczyli o przemiany demokratyczne w naszej części Europy.

  Dlatego 4 czerwca był dla nas w tym roku okazją do wręczenia czeskim dysydentom Medali Wdzięczności udzielanych przez Europejskie Centrom Solidarności z Lechem Wałęsą na czele. Tę wyjątkową nagrodę otrzymali : Václav Burian, Jiří Dienstbier (in memoriam), Ladislav Mravec, Dana Němcová, Petra Pospíchal, Jaroslava Šabata (in memoriam), Karel Schwarzenberg, Helena Stachová a Anna Šabatová. Na uroczystość, nad którą patronat objął wiceprzewodniczący Senatu RCz Přemysl Sobotka, dotarło 6 laureatów wraz z licznymi przyjaciółmi. W imieniu zmarłego Jirzego Dienstbiera medal odebrał jego syn Jirzi Dienstbier młodszy, natomiast odznaczenie in memoriam dla Jaroslava Szabaty odebrała jego córka, również wyróżniona Anna Szabatova.

  Od lewej: Dana Němcová, Václav Burian, Anna Šabatová, Helena Stachová, Ladislav Mravec, Ambasador Grażyna Bernatowicz, Přemysl Sobotka, Petr Pospíchal, Jíří Dienstbier mladší

   

   

  - Z tego miejsca należy powiedzieć Państwu tylko jedno słowo: „dziękujemy“ – powiedziała w słowie wstępnym Ambasador Grażyna Bernatowicz, podkreślając bliskie związki czeskiej i polskiej opozycji antykomunistycznej.

   

  - Nasza walka o wolność miała o wiele głębsze powody niż tylko poczucie niezadowolenia komunistyczną rzeczywistością – stwierdził w podziękowaniu w imieniu wszystkich laureatów Petr Pospíchal, który wspomniał także o brakujących wśród nas Jirzim Dienstbierze oraz Jarosławie Szabacie. Dzień wcześniej Petr Pospíchal uczestniczył w uroczystości z okazji wręczenia Nagrody Solidarności Mustafie Dżemilewowi w Warszawie.

   

  Spotkanie było wypełnione wieloma serdecznymi wspomnieniami o dawnych działaniach i przyjaźniach, które wyrosły na fundamencie wspólnych wartości. Minione wydarzenia przypominała wyeksponowana w sali balowej Ambasady wystawa „Solidarność” specjalnie przetłumaczona na język czeski.

   

  Ponownie gratulujemy laureatom i mamy nadzieję, że na obu stronach granicy nie zabraknie osób, które będą kontynuować tradycję tak pięknej przyjaźni polsko-czeskiej.

   

   

   

  Europejskie Centrum Solidarności to instytucja, której misją jest troska o ideały Solidarności. Żeby zachować jej atrakcyjność i aktualność postanowiono stworzyć Medal Wdzięczności. Jest to wyróżnienie przyznawane obcokrajowcom, którzy wspierali Polskę w walce o wolność i demokrację, bez których zwycięstwo Solidarności w Europie mogłoby być ciężej osiągalne.

   

  Zwycięstwo Solidarności byłoby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To właśnie oni w latach 80 organizowali prężnie działające komitety wspierające Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce. Z całego świata przybywała do Polski pomoc charytatywna i finansowa, środki sanitarne, poligraficzne i radiowe oraz publiczne gesty poparcia. Odznaczenie przyznaje się obcokrajowcom i jedynie drogą wyjątku osobom z polskim obywatelstwem, które w latach 80 żyły na stałe za granicą kraju. O przyznaniu odznaczenia decyduje specjalna Kapituła Medalu Wdzięczności na podstawie regulaminu.

   

  W skład Kapituły wchodzą znane osobistości takie jak: Lecz Wałęsa -  przewodniczący, Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu), Jerzy Borowczak (Europejskie Centrum Solidarności), Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Stefan Jurczak (do 2 czerwca 2012 roku), Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski , Grażyna Staniszewska a Danuta Winiarska-Kuroń.

   

  O wydarzeniu informowała Czeska Telewizja w głównym wydaniu Wiadomości, które można obejrzeć tutaj.

  Vaclav Burian
  Vaclav Burian
  Helena Stachova
  Helena Stachova
  Jiri Dienstbier
  Jiri Dienstbier
  Ladislav Mravec
  Ladislav Mravec
  Petr Pospichal - Podziękowania
  Petr Pospichal - Podziękowania
  Uroczystość
  Uroczystość

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: