close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 sierpnia 2017

  W piątek 25 sierpnia br. pod pomnikiem Ryszarda Siwca przed Instytutem Badania Reżimów Totalitarnych w Pradze odbyła się uroczystość upamiętniająca akt samospalenia Ryszarda Siwca w proteście przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

  Ryszard Siwiec, 59-letni polski urzędnik, ojciec pięciorga dzieci, podpalił się 8 września 1968 roku na uroczystościach dożynkowych na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Czyn ten udało się komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa zataić, a o motywacji jego działania wiedziała zaledwie garstka osób. Swoim czynem wsparł i tak już zbuntowanych polskich studentów w roku 1968. Udział polskiego wojska w stłumieniu Praskiej Wiosny był dla niego na tyle wstrząsający, że zdecydował się podjąć tak radykalny krok. Czeski historyk Petr Blažek poświęcił historii Ryszarda Siwca swoją monografię zatytułowaną „Żywa pochodnia na Stadionie Dziesięciolecia” (2008). W 2009 roku ulica, przy której mieści się Instytut Badania Reżimów Totalitarnych, została przemianowana na ulicę Ryszarda Siwca (czes. Siwiecova). Rok później w tym samym miejscu odsłonięty został również jego pomnik w formie czarnego obelisku.

   

  Uroczystość upamiętniająca Ryszarda Siwca odbyła się we wcześniejszym terminie, pod koniec sierpnia, ze względu na planowaną rekonstrukcję Instytutu, w trakcie której pomnik będzie tymczasowo zasłonięty. W uroczystościach wzięli udział m.in. Ambasador RP Pani Grażyna Bernatowicz, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj oraz Dyrektor Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych Pan Zdeněk Hazdra.

   

  PRG_7618
  PRG_7628
  PRG_7633
  PRG_7638
  PRG_7645
  PRG_7653
  PRG_7665

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: